Ogólne

W sytuacji ciągłych podwyżek cen energii, kluczowym może okazać się fakt iż, poprzez zainwestowanie w fotowoltaikę możesz zredukować w znacznym stopniu bo aż o 90% swoje rachunki za prąd, a w przyszłości stać się całkowicie NIEZALEŻNYMI energetycznie.

Fotowoltaika poprzez panele słoneczne pobiera ekologiczną energię prosto ze Słońca. Prąd stały przechodzi przez inwerter gdzie zamieniany jest w prąd zmienny który jest wykorzystywany na bieżące potrzeby. Nadwyżki energii elektrycznej trafiają do sieci skąd odbierają je Państwo w momencie w którym wasza elektrownia słoneczna nie produkuje prądu (np. w nocy).

Oczywistym jest, że najlepsze warunki do działania instalacji i dostarczenia maksymalnych osiągów to wypogodzone niebo. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, jeżeli docierają do nich promienie słoneczne, nie potrzebują one idealnej pogody, aby działać w sposób efektywny. Wszystko zależy od nasłonecznienia i klimatu, a tak się składa, że Polska jest krajem który podobnie jak nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, którzy są europejskim liderem na rynku odnawialnych źródeł energii jest pod tym kątem idealnie przystosowana. Dodatkowo nasz klimat sprzyja instalacjom fotowoltaicznym ze względu na temperaturę, ponieważ im większe nasłonecznienie i im niższa temperatura otoczenia, tym panele działają wydajniej.

Dzisiejsze technologie pozwoliły zaprojektować panele fotowoltaiczne, które są odporne na burzę, grad czy temperatury -30°C, są one bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne niż nowoczesne okna czy drewniane budynki. Śnieg również nie jest straszny panelom fotowoltaicznym, ponieważ zamontowanie instalacji pod odpowiednim nachyleniem w regionach o zwiększonych opadach śniegu pozwoli na samoczynne jego zsuwanie się z ich powierzchni.

Systemy fotowoltaiczne można montować na praktycznie każdym rodzaju dachu czy podłoża. Wszystko zależy od Ciebie, po konsultacji zaproponujemy odpowiedni rodzaj konstrukcji i uszyjemy na Twoją miarę nową elektrownię słoneczną.

Wszystko zależne jest od tego ile energii system fotowoltaiczny powinien wygenerować, na podstawie tego dobieramy dla Ciebie rodzaj i moc panelu, a to przekłada się na wielkość instalacji.

Konstrukcje przez nas wykonywane są całkowicie bezpieczne dla Twojego domu. Nasz zespół wykonuje zlecenia szybko oraz przy jak najmniejszej ingerencji.

Nasza firma zajmuje się kompletnym przygotowaniem systemu do działania. Przyłączenie do sieci leży po stronie operatora energii elektrycznej, a ten ma na to od złożenia wniosku do 30 dni. Jednocześnie pokrywa on wszystkie koszty z tym związane.

Po zaakceptowaniu naszej oferty i dobraniu dogodnego terminu realizacji, nasza w zależności od warunków powinna trwać od 1 do 3 dni.

Instalacja on-grid to instalacja która jest przyłączona do zewnętrznej sieci energetycznej. Energia elektryczna wyprodukowana przez Twoją elektrownię najpierw zostanie spożytkowana na bieżące potrzeby, a jej nadmiar zostanie przekazany do sieci energetycznej. Możesz ją odebrać w momencie w którym instalacja nie będzie produkowała energii (np. w nocy).

nstalacją off-grid nazywamy system w którym energia przesyłana jest do akumulatorów a stamtąd przesyłana jest do sieci obiektu i zużywana na bieżące potrzeby. Przy takiej instalacji mówimy już o całkowitej niezależności energetycznej i braku potrzeby korzystania z usług operatora.

Jeżeli instalacja nie przekroczy 50 kWp pozwolenie na budowę nie jest wymagane.

Ma na to wpływ dużo czynników, mniej więcej jest to od 6 do 10 lat, po tym okresie cieszą się z darmowej energii wprost ze Słońca.

Jeden i drugi typ urządzenia polega na zasilaniu energią słoneczną, ale mają one zupełnie inne zastosowanie. Kolektory słoneczne służą jedynie do dostarczania energii do podgrzewania wody co przekłada się między innymi na ogrzewanie domu. Systemy fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na prąd który mogą Państwo wykorzystać w dowolny sposób.

Oczywiście że tak! W instalacji fotowoltaicznej nie istnieje taki termin jak koszty użytkowania. Płacisz tylko raz, w momencie zakładania instalacji, od tego czasu korzystanie jest już darmowe, a inwestycja sama się spłaca.

Prosument jest producentem, a zarazem konsumentem wytwarzanego przez siebie produktu, w tym przypadku energii elektrycznej.

Możemy wyróżnić trzy programy dofinansowań tj.: Program "Czyste Powietrze", "Mój Prąd", "Energia Plus". Z dodatkowych korzyści, jakie możemy uzyskać dzięki zainwestowaniu we własny system fotowoltaiczny, to chociażby podatkowa ulga termomodernizacyjna.

Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia od podatku dochodowego wszystkich kosztów poniesionych przy termomodernizacji budynku, kosztów materiałów budowlanych, wymiany źródeł ogrzewania, oraz montażu, demontażu czy regulacji tychże urządzeń.

Zgodnie z zapisami ustawy OZE, zakład energetyczny nie może naliczać żadnych dodatkowych opłat za rozliczanie, odbiór czy też przesył energii

Zdecydowanie tak! Choć na pozór wyglądają tak samo, są to dwa różne urządzenia o odmiennym przeznaczeniu. Panele fotowoltaiczne na zasadzie konwersji zamieniają promieniowanie słoneczne w energie elektryczną, kolektory słoneczne służą zaś jedynie do podgrzewania płynów (np. wody).

Nie, panele fotowoltaiczne nie wpływają w żaden negatywny sposób na środowisko i nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Są przyjazne środowisku, a w połączeniu na przykład z pompą ciepła w jeszcze większym stopniu redukujemy emisję CO2.

Dzięki nowelizacji ustawy OZE, objęci systemem prosumenckim zostali również przedsiębiorcy. Warunkiem korzystania z tej możliwości jest to, aby wytwarzanie energii nie stanowiło przeważającej działalności gospodarczej oraz, aby ta energia pochodziła wyłącznie z odnawialnych źródeł.

Obowiązki jakie musi spełnić właściciel to informowanie o zmianie rodzaju odnawialnego źródła energii oraz zainstalowanej mocy w terminie do 14 dni od jej wprowadzenia.

Kolejną kwestią jest zawieszenie trwające od 30 dni do 24 miesięcy lub zakończenie wytwarzania energii w terminie 45 dni od dnia zakończenia lub zawieszenia.

Awarię paneli fotowoltaicznych najczęściej są spowodowane błędami instalacyjnymi, kupnem paneli niskiej jakości, czy też niewłaściwą konserwacją. Są to problemy których można uniknąć! Solray z największą starannością podchodzi do montażu. Traktujemy priorytetowo potrzeby i mienie naszych klientów z nami wasza elektrownia słoneczna jest bezpieczna.

Net-Metering, czyli opomiarowanie netto, to nic innego jak system opustów. Polega on na rozliczeniu wykorzystanej z wyprodukowaną przez was energią. W praktyce oznacza to że energię której nie wykorzystamy, możemy w ciągu okresu rozliczeniowego odebrać całkowicie za darmo do ilości 80% wyprodukowanej energii ( przy instalacji do 10 kW) i do ilości 70% (przy instalacji od 10 – 40 kW).

Monitorowanie instalacji to nic innego, jak sprawdzanie czy wasza instalacja działa bez zarzutów, odczytujemy uzyski energii dzięki czemu możemy analizować oraz reagować na wszelkie zaburzenia, nieprawidłowe dla działania waszego systemu.

Podstawowym sposobem są dane ukazywane na wyświetlaczu na inwerterze. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu mamy możliwość podłączenia naszego Inwertera do sieci Wi-Fi, dane są przekazywane na serwer do którego za pomocą logowania się w odpowiedniej aplikacji mamy całkowity i całodobowy dostęp do zapisanych danych.

Istnieją dwa typy instalacji PV: on-grid, czyli standardowe rozwiązanie, niepozwalające na funkcjonowanie bez dostępu do sieci, oraz Off-grid, które dzięki zastosowaniu akumulatorów magazynujących energię dają wam możliwość korzystania z prądu niezależnie od działania sieci.

Jeżeli wasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje nadmiar energii w przypadku instalacji on-grid zakład energetyczny będzie pełnił rolę magazynu. Taka nadwyżka wyprodukowanej energii najczęściej zdarza się w okresie letnim, nie zostaje ona w pełni wykorzystana, więc magazynowana jest w sieci elektroenergetycznej, skąd możecie ją odebrać np. w okresie zimowym.

Części składowe instalacji

Panele monokrystaliczne zbudowane są z monolitycznego kryształu krzemu, jego średnica wynosi około 30cm i ma kształt walca. Charakterystyczna cecha danego panelu są ogniwa w kolorze czarnym. W chwili obecnej bez wątpienia jest to najlepsza z możliwych opcji ponieważ charakteryzują się największą efektywnością. Panele Monokrystaliczne dostarczają więcej mocy dzięki czemu będziemy potrzebowali mniej paneli do wytworzenia większej ilości energii.

Panele polikrystaliczne - wykonane są z wykrystalizowanego krzemu w kształcie kwadratu. Cechą rozpoznawalna Paneli Polikrystalicznych jest jasnoniebieska barwa ogniw z widocznymi krawędziami kryształów. Aktualnie ogniwa monokrystaliczne z powodzeniem zaczynają je zastępować. Panele polikrystaliczne w praktyce są tańsze od paneli monokrystalicznych ale zarazem są mniej efektywne. Oznacza to, że musimy zamontować więcej paneli żeby uzyskać taką samą moc.

Falownik (Inwerter) jest bardzo ważnym komponentem Twojej Instalacji Fotowoltaicznej. Inwerter odpowiedzialny jest za zmianę prądu stałego na prąd zmienny z określonym napięciem i częstotliwością.

MPP tracker (ang. Maximum Power Point Tracker) jest to podzespół, w który uzbrojony jest każdy nowoczesny falownik. Odpowiada on za znalezienie punktu mocy maksymalnej, w jakim w danym momencie może działać instalacja. Na zmianę punktu mocy maksymalnej modułów fotowoltaicznych mają wpływ warunki atmosferyczne, takie jak temperatura czy też nasłonecznienie.

Licznik dwukierunkowy przystosowany jest do pomiaru energii pobranej z sieci i oddanej do sieci. Licznik ten stosujemy w przypadku gdy odbiorca energii również jest jej wytwórcą.

Wykonaj swój ruch w kierunku tworzenia Czystych Płuc Ziemi!

Bezpłatna wycena